Terapia zespołu stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa

Zespół stopy cukrzycowej to infekcja, owrzodzenie, destrukcja tkanek głębokich, kości, stawów w połączeniu z zaburzeniami lub zanikiem czucia w obrębie stóp, poniżej kostki. Występuje u osób chorych na cukrzycę i jest bardzo trudny do leczenia.

Cukrzyca jest chorobą, która wpływa na sposób, w jaki organizm kontroluje poziom cukru (glukozy) we krwi. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Przewiduje się, że liczby te będą rosnąć w nadchodzących latach.

Pacjenci chorujący na cukrzycę mają często problemy ze wzrokiem, słuchem, sercem, nerkami oraz inne poważne schorzenia, jak np. zespół stopy cukrzycowej. Cukrzycowe owrzodzenia stóp są jednym z najczęstszych powikłań, z jakimi borykają się pacjenci z cukrzycą. 

Szacuje się, że u około 5% diabetyków rozwiną się wrzody. Są to otwarte rany na spodzie lub boku stopy. Rany te mogą być nie tylko bolesne, ale mogą również prowadzić do infekcji, gangreny lub martwej tkanki i w efekcie amputacji stopy, a nawet nogi. 

Osoby cierpiące na owrzodzenia stopy cukrzycowej powinny niezwłocznie rozpocząć leczenie. W zależności od zaawansowania owrzodzenia leczenie obejmuje antybiotykoterapię, ortezę w celu odciążenia stopy oraz usunięcie wszelkich martwych tkanek. Jednak nawet przy odpowiednim leczeniu owrzodzenia stopy cukrzycowej, mogą być trudne do wyleczenia i mogą prowadzić do dalszych powikłań, takich jak przewlekła infekcja, czy amputacja. 

W przypadku amputacji palca lub stopy, zabieg znacząco zmienia życie chorego, negatywnie wpływa na jego mobilność i komfort codziennego życia. W klinikach Baromedical z prowadzonych obserwacji leczenia naszych pacjentów wiemy, że przeprowadzenie w odpowiednim czasie terapii HBOT w większości przypadków niweluje ryzyko amputacji.

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) to uznana przez medycynę metoda leczenia owrzodzeń stopy cukrzycowej, która nie obejmuje leków, ale zamiast tego wykorzystuje czysty tlenu.

Pacjent w czasie zabiegów HBOT otrzymuje tlen hiperbaryczny, który jest rozprowadzany po całym organizmie, w tym dostarczany do tkanki dotkniętej zmianami. Jednym ze skutków zwiększonego natlenienia chorej tkanki jest to, że zmniejsza się obrzęk i kontroluje proces zapalny organizmu poprzez regulację poziomu cytokin. HBOT poprawia także reakcję na antybiotyki, wspiera wytwarzanie nowych naczyń włosowatych i stymuluje uwalnianie naturalnych komórek macierzystych organizmu, co pomaga skrócić czas rekonwalescencji. HBOT zmniejsza również poziom bólu poprawiając tym samym jakość życia i ułatwiając leczenie trudno gojących się ran.

Ważne jest, aby wszyscy diabetycy codziennie dbali o swoje stopy i sprawdzali, czy nie ma oznak owrzodzeń. Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, mogą obejmować zaczerwienienie, ból, zmiany czucia, obrzęk lub pęcherze na spodzie stóp.

Źródło: https://www.hyperbaricmedicalsolutions.com

 

Scroll to Top