Porównanie komór

Medycyna hiperbaryczna, znana również jako terapia tlenem hiperbarycznym (HBOT), to metoda leczenia, która wykorzystuje tlen pod wysokim ciśnieniem w twardych, medycznych komorach. Komory hiperbaryczne w klinikach Baromedical, wyróżniają się na tle powszechnych urządzeń tego typu, dzięki zaawansowanej technologii i wysokiej skuteczności w leczeniu różnorodnych schorzeń.

W Klinikach BAROMEDICAL, jako jedynych w Polsce znajdują się komory od renomowanego, amerykańskiego producenta – lidera w swojej dziedzinie – firmy Perry Baromedical.

Rozwój medycyny hiperbarycznej

Historia HBOT sięga 1662 roku, kiedy to brytyjski lekarz stworzył pierwszą komorę hiperbaryczną. Z biegiem lat technologia ta ewoluowała, a w latach 30. i 40. XX wieku marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych rozpoczęła badania nad wykorzystaniem HBOT w leczeniu choroby dekompresyjnej u nurków głębinowych. Dzisiaj HBOT jest stosowane w leczeniu szerokiej gamy schorzeń, a Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła jego użycie w leczeniu 14 różnych stanów zdrowotnych:

 1. Choroba dekompresyjna (związana z nurkowaniem).
 2. Zatrucie tlenkiem węgla oraz zatrucie dymem inhalacyjnym.
 3. Gangrena gazowa spowodowana zakażeniem Clostridia.
 4. Martwica czerniakowa (powikłanie zakażeń bakteryjnych).
 5. Rany spowodowane przez ugryzienia zwierząt.
 6. Martwicakości (osteomyelitis refractory).
 7. Kryzysy naczyniowo-śródbłonkowe w anemii sierpowatej.
 8. Owrzodzenia spowodowane niedokrwieniem kończyn dolnych.
 9. Zespół popromienny (martwica tkanek po radioterapii).
 10. Martwica tkanek miękkich i kości (osteomyelitis refractory).
 11. Martwica tkanek miękkich spowodowana niedokrwieniem.
 12. Leczenie oparzeń.
 13. Zespół stopy cukrzycowej
 14. Idiopatyczne zapalenie pęcherzyka żółciowego i jelit.

Te schorzenia ilustrują szeroki zakres możliwości leczniczych terapii HBOT, co dodatkowo podkreśla wartość zaawansowanych komór w klinikach Baromedical w leczeniu zróżnicowanych schorzeń.

 

Zalety twardych komór medycznych w klinikach BAROMEDICAL

Zaawansowana Technologia

Komory w Baromedical wykorzystują precyzyjne systemy monitorowania i regulacji ciśnienia, które umożliwiają dokładne dostosowanie poziomu ciśnienia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Te systemy są w stanie utrzymywać ciśnienie na poziomie do 3 atmosfer absolutnych (ATA), co jest znacznie wyższe niż na przykład w miękkich komorach, które zwykle osiągają maksymalnie 1,3 1,5 ATA. Ciśnienie powyżej 2 ATA ma kluczowe znaczenie w procesie skutecznego leczenia.

Skuteczność Leczenia

Wyższe ciśnienie w twardych komorach Baromedical pozwala na lepsze nasycenie tkanek tlenem – nawet do 1200% wyższe niż przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym.

Tlen pod ciśnieniem jest lepiej rozpuszczalny w płynach ustrojowych (w osoczu, płynie rdzeniowo-mózgowym), co pozwala na dotarcie do obszarów z ograniczonym przepływem krwi, przyspieszając proces gojenia i regeneracji. W przypadku trudno gojących się ran, takich jak owrzodzenia cukrzycowe, terapia HBOT w twardych komorach może zwiększyć efektywność leczenia o 70-80% w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Wszechstronność Zastosowań

Twarde, medyczne komory w Baromedical są odpowiednie do szerokiego zakresu zastosowań medycznych. Są one ważnym wsparciem w leczeniu poważnych schorzeń, takich jak ciężkie urazy mózgu, zespół popromienny, martwica kości, a także w leczeniu powikłań po COVID-19.

Komfort i Bezpieczeństwo

Komory w klinikach Baromedical oferują nie tylko zaawansowaną technologię leczniczą, ale także wyższy standard komfortu i bezpieczeństwa dla pacjentów. Są one wyposażone w systemy telewizyjne i audio, umożliwiając pacjentom relaks podczas sesji. Ponadto, twarda konstrukcja komór zapewnia stabilność i bezpieczeństwo.

Komory Perry Baromedical spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko skutków ubocznych, takich jak uszkodzenia błony bębenkowej czy toksyczność tlenową.

Podsumowanie

Komory hiperbaryczne w klinikach Baromedical są przełomem w dziedzinie medycyny hiperbarycznej, oferując pacjentom zaawansowaną opiekę medyczną. Wykorzystując najnowszą technologię, kliniki Baromedical zapewniają wygodę, bezpieczeństwo oraz wszechstronność w leczeniu różnorodnych schorzeń, co czyni je wyjątkowym.

Scroll to Top