Korzyści
z HBOT

Co daje terapia?

Terapia, która kryje się pod nazwą HBOT (Hyperbaric Oxygen Therapy) jest zabiegiem medycznym, który wykorzystuje prawa fizyki gazów po to, aby w odpowiednim ciśnieniu (między 2  – 3,2 ATA) czysty tlen, którym oddycha pacjent mógł w odpowiedniej ilości rozpuścić się w płynach ustrojowych organizmu i wraz z nimi dotrzeć do każdej komórki. Wywołuje to taką dużą liczbę pozytywnych reakcji, że możemy mówić o wspomaganiu leczenia niemalże wszystkich schorzeń.

HBOT, jako klucz do głębokiego dotlenienia organizmu

Jest zdanie, które doskonale opisuje rolę jaką odgrywa tlen w organizmie człowieka. Brzmi ono tak: „Tam gdzie jest tlen, tam nie ma choroby”. Medycyna oraz liczne badania naukowe, jasno dowodzą tego, że obecność tlenu w tkankach jest podstawą zdrowych organów i zdrowego człowieka. Nie stworzono jak dotąd lepszej metody uzupełnienia braków tlenu w organizmie człowieka niż HBOT. Terapia ta właściwie zastosowana (ciśnienie między 2 -3,2 ATA, tlen medyczny: 99,6%, odpowiednie oddychanie) daje zaskakujące wyniki wspomagając leczenie wielu schorzeń.

Dodatkowym atutem tej terapii jest możliwość zastosowania jej w sporcie wyczynowym. Sportowcy mogą nie tylko osiągać znacznie lepsze wyniki. Mogą również lepiej chronić swój organizm przed wyniszczającymi skutkami jego wieloletniej intensywnej eksploatacji. Przez co ich zdrowie na sportowej emeryturze będzie w dużo lepszym stanie.

Działanie przeciwzapalne

HBOT hamuje aktywność procesów zapalnych w organizmie, zmniejszając tym samym obrzęki i uszkodzenia tkanek. W dłuższej perspektywie, może wpłynąć na regulację genów odpowiedzialnych za procesy zapalne. Osoby cierpiące na przewlekłe stany zapalne, takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, zauważają redukcję objawów, czyli zmniejszenie obrzęku oraz bólu.

Wsparcie układu odpornościowego

Przeciwdrobnoustrojowe działanie HBOT osłabia bakterie oraz wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu. Zwiększa się liczba przeciwutleniaczy oraz czynników pochłaniających wolne rodniki w organizmie. Terapia wzmacnia także działanie innych procesów leczniczych, jakim poddawany jest pacjent np. antybiotykoterapii.

Wsparcie dla mitochondriów

HBOT pozwala mitochondriom - "bateriom" naszych komórek - na wytwarzanie adenozynotrifosforanu (ATP). ATP jest cząsteczką magazynującą i uwalniającą energię niezbędną dla wielu procesów komórkowych i jest głównym źródłem energii dla naszego ciała. Gdy doświadczasz uszkodzenia komórek i zagrożona jest zdolność przenoszenia tlenu, Twój organizm jest w niebezpieczeństwie niewystarczającej produkcji ATP. Dzięki dostarczaniu bardzo wysokich stężeń tlenu, HBOT optymalizuje produkcję energii w komórkach.

Wzrost liczby naczyń krwionośnych

Terapia hiperbarii tlenowej stymuluje wzrost nowych naczyń krwionośnych w organizmie, a co za tym idzie poprawia krążenie, pozwalając odnowionej tkance dobrze funkcjonować przez bardzo długi okres czasu po zakończeniu terapii.

Mobilizacja komórek macierzystych

Podczas terapii HBOT ilość komórek macierzystych wzrasta ośmiokrotnie. Komórki te mają unikalną zdolność różnicowania się w inny typ komórek, co czyni je cennym narzędziem regeneracji i gojenia. Jest to szczególnie ważne dla osób po urazach, ponieważ przyspiesza to regenerację tkanek oraz kości.

HBOT
w poszczególnych
dziedzinach medycyny

Zobacz dla kogo i w jakiej sytuacji terapia HBOT staje się prawdziwym wsparciem w procesie leczenia.

Badania i studia przypadku

Jak wygląda
zabieg?

Podczas terapii pacjent komfortowo leży w przejrzystej komorze. Tlen podawany jest w określonych momentach poprzez maseczkę umieszczoną na twarzy. Aby się zrelaksować pacjent ma możliwość oglądania ulubionych filmów czy seriali na ekranie umieszczonym nad komorą. Operator komory stale monitoruje proces, utrzymując bezpośredni kontakt z pacjentem.

W trakcie zabiegu może wystąpić uczucie zatykania uszu, przypominające to odczuwane podczas lotu samolotem. W większości przypadków przełykanie śliny, ziewanie czy „przedmuchanie” uszu skutecznie eliminuje ten dyskomfort.

Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzany jest wywiad, mający na celu weryfikację ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Do dyspozycji i ewentualnej dodatkowej konsultacji pacjentów jest lekarz.

Gdzie nas znaleźć?

Kliniki Baromedical znajdują się obecnie w 5 miastach w Polsce i jako jedyne w kraju, wyposażone są w medyczne komory hiperbaryczne produkowane przez renomowaną, amerykańską firmę Perry Baromedical Corporation.

Katowice

Katowice

Tel: +48 887 747 002

ul.Pijarska 2, 40-750 Katowice
Mail: katowice@baromedical.pl

Kraków

Tel: +48 535 660 791

ul. Złocieniowa 36B lok. 1, 30-798 Kraków
Mail: krakow@baromedical.pl

Wrocław

Tel: +48 699 978 970

ul. Jedności Narodowej 234a, 50-416 Wrocław
Mail: wroclaw@baromedical.pl

Poznań

Tel: +48 887 747 001

ul. Wojskowa 4, 60-792 Poznań
Mail: poznan@baromedical.pl

Sopot

Tel: +48 606 415 663

ul. Pułaskiego 16, 81-762 Sopot
Mail: sopot@baromedical.pl

Scroll to Top