HBOT wspiera leczenie przewlekłej boreliozy

borelioza

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi (potocznie nazywaną krętkiem borelii) przenoszoną przez kleszcze. Bakterie te są uważane za beztlenowe, dlatego do przeżycia potrzebują niewielkich ilości tlenu i w środowisku bogatym w tlen nie będą się rozwijać lub umrą w środowisku bogatym w tlen. 

Dowody wskazują, że pacjenta można skutecznie leczyć antybiotykami, jeśli interwencja nastąpi wkrótce po zakażeniu. Jednak pomimo otrzymania odpowiedniego leczenia pacjenci mogą nadal zmagać się z przewlekłą formą choroby, nazywaną często „Chorobą z Lyme” (CLD). Pacjenci z CLD mają uporczywe lub okresowe objawy, takie jak zmęczenie, bóle stawów, bóle mięśni, bóle głowy, sztywność karku, parestezje, bezsenność, drażliwość oraz kłopoty z pamięcią, znajdowaniem właściwych słów i koncentracją. 

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT),  jako leczenie wspomagające poprzez zwiększenie prężności tlenu w tkankach, zmniejsza zdolność infekcyjną krętka Borrelia, hamuje jego funkcje metaboliczne, wzmacnia układ odpornościowy, w tym leukocyty zdolne do zabijania bakterii, poprawiając zależny od tlenu transport niektórych antybiotyków. 

Badania wykazały znaczną poprawę i wycofanie objawów takich jak: dezorientacja, ból, depresja, czy zmęczenie, przy zastosowaniu w leczeniu przewlekłej boreliozy HBOT.

Podczas gdy wiele przypadków boreliozy kończy się wyzdrowieniem dzięki zastosowaniu antybiotyków, inne przypadki przeradzają się w formę przewlekłą, zwłaszcza, gdy infekcja została wykryta późno.

Gdy borelioza nie jest właściwie leczona, mogą wystąpić poważne objawy jak: przewlekły ból i obrzęk stawów, skrajne zmęczenie i utrata pamięci, ból lub drętwienie dłoni oraz stóp, kołatanie serca i wiele innych. 

Skutecznym narzędziem jest tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT), która dzięki różnorodnym mechanizmom uruchamianym w organizmie, może być stosowana w celu przyspieszenia leczenia ostrej boreliozy, a także u osób zmagających się z przewlekłą boreliozą.

Opis przypadku z 2012 r. opisany w Science Direct i zatytułowany „Terapia tlenem hiperbarycznym jako skuteczna terapia wspomagająca leczenie przewlekłej boreliozy”, szczegółowo opisuje skuteczne leczenie przypadku przewlekłej boreliozy za pomocą HBOT oraz mechanizmy, dzięki którym ta naturalna i nieinwazyjna metoda przynosi ulgę pacjentom. 

Autor: Klinika AVIV USA

Dr Alvarez z AVIV Clinic w USA opowiada o metodzie leczenia boreliozy w medycznej komorze hiperbarycznej. Jak również o tym dlaczego antybiotykoterapia nie działa w przypadku przewlekłej boreliozy i dlaczego HBOT daje tak spektakularne wyniki. Ciekawy, krótki wywiad dający konkretne odpowiedzi na bardzo ważne pytania. Koniecznie wysłuchaj:

Scroll to Top